Bitkisel Skualen

Bitkisel Skualen

Bitkisel Skualen, oklüzif (kapatıcı/örtücü) özellikte, hidrokarbon yağları grubundan bir nemlendirici maddedir. Stratum korneumu kaplayıp kapatarak derinin epidermis tabakasından  su kaybını azaltırlar. Kuru derinin nemlendirilmesinde doğru seçeneklerden biridir. Ayrıca pürüzsüz bir deri görünümü de sağlarlar. Zeytinden elde edilmiş bitkisel Skualane. Biyoaktif yumuşatıcı, nemlendirici aktif maddedir.

Bitkisel Skualen Nedir?

Skualen hidrojen ve karbondan (C30 H50) oluşan, doymamış yağ oranı yüksek bir hidrokarbondur Cildimizin sebumunda doğal olarak bulunan bu madde, hücrelerin yenilenmesinde ve cildin canlı kalmasında büyük rol oynar. Önceleri sadece insan derisinde ve köpek balığı karaciğer yağında bulunduğu düşünülen Skualen’in araştırmalar sonucunda belli başlı bitkilerde de bulunduğu tespit edilmiştir. Birçok sterolün ve sterol benzeri kimyasalın kaynağı olan Zeytin Ağacı , bitkiler arasında Skualen’in en büyük kaynağıdır.

Neden Skualen?

Skualen’in ana bileşeni özel bir madde olan izoprenoid’dir. Hücre dostu izoprenoid hücre zarına yerleşip vücudu koruyan eşsiz özelliklere sahip bir antioksidandır. Doğal olarak vücutta bulunan bu madde hücrelerin yenilenmesinde ve cildin canlı kalmasında büyük rol oynar. Zamanla vücuttaki skualen oranı azalır. Bu tip durumlarda dışarıdan Skualen’in alınmasının bu maddeyi içeren ürünlerin cilde sürülmesi, herhangi bir yan etkisi olmamasına karşın, birçok yararı bulunmaktadır.