20.09.2019
Yüzdeki Egzama İle Başa Çıkmak

Ulusal Egzama Birliği’ne göre Egzama, deride kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik nedenli deri hastalığıdır. Atopik dermatit, kontakt dermatit, dishidrotik egzama, numüler egzama, seboreik dermatit ve staz dermatiti dahil olmak üzere birçok egzama türü vardır.

İltihaplı, tahriş olmuş egzama vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak yüzde göründüğünde rahatsız edici olabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, doktorlar egzamanın neden kaynaklandığı konusunda belirsizler, ancak bu durumun potansiyel gelişimine katkıda bulunan birkaç faktör var. Bu faktörler şunları içerir:

Astım veya alerji teşhisi 

Astım veya alerjiniz varsa, egzama olma şansınız artar.

Otoimmün hastalıklar

Bağışıklık sisteminde sorun yaşıyorsanız egzama riski altında olabilirsiniz.

Bulunduğunuz yer

Egzama kuzey yarım kürede, büyükşehir bölgelerinde veya kirliliği olan yerlerde yaşayan insanlarda daha yaygındır.

Egzamaya yol açabilecek bazı genel tetikleyiciler 

Çevresel tahriş edici ve alerjenler

Bunlar günlük olarak karşılaştığınız maddeler ve kimyasallardır. Sabunlarınız, şampuanlarınız, parfümler, sigara dumanı, metallerle temas, kumaş boyaları ve daha fazlasını içerir. Yaygın alerjenler küf, toz ve polenlerden oluşur.

Stres 

Stresten mümkün olduğunca uzak durmak, alevlenmeleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Hormonal değişiklikler 

Özellikle kadınlar, hormonal değişikliklerde egzama yaşayabilir.

Yüzünüzde egzama göründüğünde, cilt kırmızı, lekeli, kaşıntılı hale gelebilir. Cilt enfekte olabilir, kalınlaşabilir, koyulaşabilir ya da yaralanabilir.

Yüzdeki Egzama İle Başa Çıkmak

Yüzdeki Egzema Sabun cildinizi kurutabilir ve egzamayı daha da kötüleştirir. Kaşıntıyı önleyen Seranem yüz temizleme köpüğü kullanabilirsiniz. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sıcak duş almak egzama için tetikleyici olabilir. Isı nedeniyle egzama riskini azaltmak için, ılık suyla duş alın.

Cildinizi nemli tutun. Egzamanız varsa, cildiniz kuru olabilir, bu nedenle nemlendirilmesi önemlidir. Kremler, losyonlar, merhemler ve seramidler gibi cilt bariyerleri gibi aralarından seçim yapabileceğiniz ürün çeşitliliği vardır. Pirdolin su bazlı nemlendiricili kepek losyonu, Pirdolin su bazlı nemlendiricili kremi, Ceradolin su bazlı nemlendiricili kremi, Ceradolin su bazlı nemlendiricili losyon kullanabilirsiniz. Paraben, salisilik ve glikolik asitler, retinol gibi bileşenlerden uzak durun.

Kaynak: http://pirdolin.com.tr/blog/yuzdeki-egzama-ile-basa-cikmak/