7.11.2019

Seboreik dermatit, öncelikle saçlı deride ve vücudun birçok yerinde görülen bir egzama çeşididir. Bu egzama ile kulakta, göğüs arasında, saçlı deride, göz kapaklarında, kaşlarda kırmızı veya beyaz renkli kaşıntılı bir döküntü görülür. Bu kronik rahatsızlığın sebebi tek bir nedene bağlı olmamakla birlikte genetik, hormonal faktörler ile stres gibi bazı tetikleyici faktörler, hastalığın meydana gelmesinde rol oynayabilir. Seboreik Dermatit herkes de olabileceği gibi özellikle 3 yaş grubu çocuklarda ve 30 ila 60 yaş arası yetişkinlerde daha sık görülmektedir.

Seboreik Dermatit

Saçlı derideki istenmeyen kepek ve pullanma sorunları seboreik dermatit hastalığının en çok rastlanan belirtilerinden biridir. Eczanelerden satın alabileceğiniz, seboreik dermatit sorununuz için dermatologların önerisi olan en iyi şampuanları sizler için bu yazımızda yer veriyoruz.  

Selenyum Sülfit İçeren Şampuanlar

Selenyum sülfit içeren antifungal ajanlara sahip şampuanlar, gün aşırı kullanıldığında,

  • Saçlı derideki kepek hücrelerinin sayısını azaltır,
  • Derideki tahrişi ve kaşıntıyı önler.

Selenyum Sülfit içeren Dermadolin şampuanları arasında, Selyum Kepeğe Karşı Saç Bakım Şampuanı güvenle kullanabilirsiniz.  Ara günlerde başka sabun ya da şampuan kullanmayın. Mutlaka her gün yıkanıyorsanız, ara günlerde saçınızı sadece su ile durulayın.

Zink Piritiyon (Çinko Türevi) İçeren Şampuanlar

Mikroplara karşı direnç gösteren ve antifungal etkiye sahip çinko türevi Zink Piritiyon, saçlı derideki iltihaplanmaya ve kaşıntıya karşı etkin bir rol oynar.

Amerika’nın Ulusal Egzama Vakfı, resmi internet sitesinde selenyum sülfit ve çinko – zink piritiyon gibi bileşenler içeren şampuanların, saçlı derideki seboreik dermatit ve kepek semptomlarını önlemede yardımcı olduğunu açıklamıştır.*

Zink piritiyon, kepeğin nedeni olan, saçlı deride biriken ölü cilt tabakasını erittiği için olduka güçlü bir keratolitik (soyucu) etkiye sahiptir.

Sedolin Kepek ve Yağlanmaya Karşı Saç Bakım Şampuan, Pirdolin Kepeğe Karşı Saç Bakım Şampuan ve Ceradolin Kepeğe Karşı Yoğun Saç Bakım Şampuan, içeriğinde Zink Piritiyon içeren, kepeğe ve seboreik dermatit hastalığına karşı en etkili ve en iyi şampuanlardır.

Saçlı derinizin zink piritiyon maddesine karşı bağışıklık kazanmaması için selenyum sülfit, siklopriroks olamin ya da Huile de cade (Kadolin Kepek ve Yağlanmaya Karşı Saç Bakım Şampuanı) içeren diğer Dermadolin şampuanlarla da şişe bazında dönüşüm, biri bitince diğeri gibi, yapılması önerilir böylece kepek ve seboreik dermatit tedavisindeki etki artmış olur.

Aynı anti-seboreik şampuanı değiştirmeden sürekli kullanmak, alışkanlık yapacağı için, farmakolojik etkisi azalır. Bu nedenle, yağlı/kepekli saçlarda Kadolin-Sedolin; normal/kuru kepekli saçlarda ise Ceradolin-Pirdolin şampuanlar kullanılmalıdır. Selyum şampuan ise, sorunlarınız çok ise, ancak o zaman kullanılır. Selyum sizin en önemli ve yardım için bekleyen şampuanınızdır. Başlangıçta onu yedekte tutmanız, tavsiye olunur.