17.09.2019
Saç Derisinde Egzama

Tahriş olmuş bir saç derisi egzama belirtisi olabilir. Aynı zamanda atopik dermatit olarak da adlandırılan bu durumun çeşitli formları vardır.

Örneğin, seboreik dermatit, saç derisinde sıkça görülen bir egzama şeklidir. Bu kronik form öncelikle cildinizin yağlı bölgelerinde gelişir, bu nedenle yüzünüzü ve sırtınızı da etkileyebilir.

Pullanan cildin yanı sıra seboreik dermatit kırmızılık, şişme ve kaşıntıya neden olabilir.

Kontakt dermatit her yaşta ve vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Bu durumda da kızarıklık veya kurdeşen yaşayabilirsiniz.

Atopik dermatit genellikle küçük çocukları etkiler. Atopik dermatit vücudun diğer bölgelerinde görülür, ancak saçlı deride görünmesi mümkündür.

Saç derisi egzaması neden olur ve kim risk altındadır?

Seboreik dermatitin nedeni stres, sert kimyasallar hormonal değişiklikler ve genetik olabilir.

Akne, aknerozasea veya sedef hastalığı gibi başka cilt hastalıklarına sahip olanlar, lityum içeren depresyon ilaçları kullananlar seboreik dermatite daha duyarlı olabilir. Ayrıca HIV veya Parkinson hastalığı gibi bağışıklık sistemini etkileyen önceden var olan bir durum varsa da görülme olasılığı vardır.

Saç derisi egzamasına en yaygın tahriş edici maddeler nikel ve kobaltdır. Atopik dermatite çevresel faktörler, ısı, ter, soğuk, kuru hava neden olabilir.

Egzama kronik olmasına rağmen, semptomları başarılı bir şekilde yönetmek için birçok seçenek vardır. İlk alevlenmeniz kontrol altına alındıktan sonra, herhangi bir belirti yaşamadan haftalar veya aylar geçebilirsiniz.

Saç derisinde egzama riskini azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Saçınızı ılık suyla yıkayın. Hem sıcak hem de soğuk su, saç derinizi kurutabilir ve tahrişe neden olabilir. Bir alevlenme varsa, kaşımaktan kaçının. Bu belirtilerinizi daha kötü hale getirebilir.

Zink piritiyon, salisilik asit, propilen glikol, bitkisel proteinler, pantenol, e vitamini ve polikuaternium 10 içeren Pirdolin şampuan kullanabilirsiniz. Pirdolin ve Ceradolin şampuanlar dönüşümlü olarak kullanıldıklarında uzun süre yağlanmayı, kepeklenmeyi, pullanmayı ve kabuklanmayı önlerler.

Stres tetikleyici ise, stresi azaltma teknikleri kullanmak konusunda doktorunuzla konuşun. Nefes egzersizleri ve meditasyon yapabilirsiniz.