17.09.2019

Egzama semptomları genellikle geceleri daha da kötüleşir ve uykuyu kaçırır. İlaçlar ve diğer yöntemler, egzamalı kişilerin iyi bir gece uykusu almasına yardımcı olabilir.

Egzama veya dermatit, kaşıntı, iltihaplanma, şişlik ve çatlak cilt lekelerine neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama geceleri alevlendiğinde, rahatsızlık verir ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Bu uyku bozukluğu yaygındır ve egzamalı yetişkinlerin yüzde 33.0 ila 87.1’ini etkiler. Egzama olan çocukların yüzde 83’ü uyumakta zorluk çeker ve bu yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Egzama neden geceleri alevleniyor?

Egzama belirtileri birkaç sebepten dolayı geceleri daha kötüleşebilir. Vücudun uyku ve uyanma döngüleri nedeniyle, kişinin vücut ısısı geceleri düşer ve bu da cildin kaşıntılı hissedilmesine neden olur.

İnsanların uykularında kaşınma olasılığı daha fazladır. İnsanlar gece boyunca farkına varmadan birkaç kez uyanma eğilimindedirler.

Yatmadan önce cildi Ceradolin yağ ya da su bazlı losyon ile nemlendirin. Geceleri banyo yapın. Düzenli olarak banyo yapmak cildi nemli tutmak ve enfeksiyonları önlemek için önemlidir.

Cilt gece boyunca kuruma eğiliminde ise, nemlendirmeden sonra etkilenen alanın etrafına nemli bir bez sarmayı deneyin. Sargının gece boyunca bırakılması cildin nemli kalmasına yardımcı olabilir.

Sert kumaşlardan kaçının. Yün veya polyester gibi cildi tahriş edebilecek kumaşlardan yapılmış çarşaf kullanmayın veya pijama giymeyin. Yüzde 100 pamuktan yapılan giysiler ve nevresimler kullanın.

Yatmadan önce alerjenlerden kaçının. Egzama hastalarının çoğunda alerjiler de vardır ve reaksiyonlar egzama semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Geceleri, evcil hayvan türü ve polen gibi genel alerjenlerden uzak durun.

Eldiven takmak yada tırnakları kısa tutmak çizilmeyi zorlaştırarak, geceleri egzama kaşıntısını kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Yatak odasını serin tutun. Terlemek cildi kaşındırır.

İyi bir uyku düzenine girin. Her gece aynı saatte uyumaya özen gösterin ve yatmadan önce okuma veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktiviteler için zaman ayırın.

Egzaması olan kişiler, özellikle parfüm veya boya içeren sabunlar kullanmaktan, nikel ve diğer metallerden, stresten kaçınmalıdır.

Egzama bir insanın uyumasını engelliyorsa veya durum şiddetliyse, doktor bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilaçlar önerebilir. Bunlar, bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesini ve alevlenmeleri tetiklemesini önler. Işık terapisi veya fototerapi de şiddetli egzamaya yardımcı olabilir.