31.10.2019

Genellikle ellerde, kollarda ve bacaklarda görülen cilt kuruluğu ya da tıbbi terimi ile kserosiz, her yaşta görülebilen kişiyi rahatsız edebilen bir durumdur. Yaz aylarında cildin fazla güneş ve sıcak hava ile temas etmesi, kış aylarında rüzgar ve soğuk gibi çevresel etkiler cildin dış etkenler ile kurumasına neden olabilir. Bunun yanı sıra çeşitli nedenlere bağlı olarak kişide cilt kuruluğu ortaya çıkabileceği gibi, kişi doğuştan da kuru bir cilde sahip olabilir.

Cilt kuruluğu tıbbi olarak, cilt derisinin üst tabakasında yaklaşık olarak  %10’luk bir kısmını oluşturan su miktarının azalması anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle, cilt derisinin en üst tabakası olarak bilinen epidermiste, yeterli miktarda su bulunmaması ile ortaya çıkan hem kadınlarda hem erkeklerde çok sık rastlanan bir cilt problemidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Önleyebiliriz

Cilt Kuruluğuna Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Hava koşulları, beslenme alışkanlıkları, kimyasal içeren ürünler, çevresel faktörler gibi etkenler cildin kurumasına yol açabilir. Cilt kuruluğuna neden olan maddeler detaylı olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Hava şartları: Güneş ışınlarının ve sıcağın deriyi kurutmasının yanında, nem seviyelerinin azaldığı kış aylarında cilt kurumaya eğilim göstermektedir.
 • Isınma şekli: Klima, kalorifer, soba gibi ısınma cihazları havadaki nemi azaltarak cildin kurumasına neden olabilir.
 • Banyo şekli: Uzun süren ve sıcak duş almak veya sık sık banyo yapmak cildin su kaybetmesine neden olarak cildi kurutabilir. Buna ek olarak yaz aylarında havuza girmek de, klorun ciltte neden olduğu önemli kuruluk nedenlerinden biri olarak sayılabilir.
 • Günlük hayatta kullandığımız birçok ürün cildin kurumasına neden olabilir. Sabun, şampuan ve deterjanlar ciltteki nem oranını ve yağ miktarını azaltarak cildin kurumasına yol açabilir.
 • Beslenme: Yediklerimize bağlı olarak günlük yeterli miktarda su tüketilmediği takdirde cildimizde kurumalar meydana gelmektedir. Su içmek, cildin nemini koruması için gerekli olan en önemli faktörlerden biridir.
 • Atopik dermatit (egzama), seboreik dermatit, sedef hastalığı (psoriasis), alerji gibi cilt hastalıkları olan kişilerde cilt kuruluğu daha çok rastlanır.
 • Şeker hastalığı olan kişilerde cilt kuruluğunun daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Çünkü şeker, kılcal damarları kötü etkileyerek dolaşımını azaltır ve bunun sonucunda ciltte kuruluk, egzama, mantar ve deri enfeksiyonları görülmektedir. Bunun yanında Tiroit hastalarının da cildinde oldukça fazla kuruma ve pul pul dökülmeler meydana gelmektedir.
 • Yaş: Yaşlılarda, gençlere oranla cilt kuruluğu daha çok görülmektedir. Bunun nedeni, yaş alındıkça ciltteki gözenekler daha az yağ üretmeye ve daha az yağ üreten cilt kurumaya sebebiyet verir.

Vücudun tüm bölgelerinde cilt kuruluğu oluşabileceği gibi eller, dirsekler, göz kapakları ve dudak çevresi diğer bölgelere oranla daha fazla kurumaya eğilim göstermektedir.

Temizlik malzemelerine maruz kalan eller, çalışma masasıyla temas haline olan dirsekler, makyaj malzemesi değen gözler ve cildin en hassas bölgesi olan dudaklar cildimizde en çabuk kuruyan bölgelerden biridir.

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Ne Yapmalıyım?

 1. Günde en az 2-3 litre su tüketimi yapılmalıdır.
 2. Glikosil seramidler içeren nemlendirici krem veya losyon kullanımı ihmal edilmemelidir. Çünkü glikosil seramidler, deride su tutma kapasitesini arttırır ve derinin bariyerlerini güçlendirerek hasarlı deriyi onarmada anahtar rol oynar. Ceradolin Su Bazlı Nemlendirici Krem, Ceradolin Su Bazlı Nemlendirici Losyon, Ceradolin Yağ Bazlı Nemlendirici Losyon, Seranem Nemlendirici El ve Vücut Kremi, cildin kronik su kaybını önleyip nemi ciltte tutan ürünler olmakla birlikte glikosil seramidler içerdiği için cilde enerji vererek cildin onarılmasına yardımcı olur ve kurumasını engeller.
 3. Duş veya banyo süresi en fazla 10 dakika olmalıdır ve banyo suyu çok sıcak olmamalıdır.
 4. Ciltte kuruluğa neden olan, kimyasal maddeler içeren sabun ve deterjanlar yerine hipoallerjenik ve paraben içermeyen ürünler tercih edilmelidir.
 5. Etkisi uzun süren nemlendiriciler kullanılmalıdır. Ceradolin Su Bazlı Nemlendirici Krem, Ceradolin Su Bazlı Nemlendirici Losyon, Ceradolin Yağ Bazlı Nemlendirici Losyon, Seranem Nemlendirici El ve Vücut Kremi, cildi 24 saat nemlendiren ve dermatologlar tarafından tavsiye edilen Dermadolin ürünleridir.