17.10.2019

Cildimiz, her türlü hava şartlarından etkilenen ve her türlü çevresel faktörler ile temas halinde olan tek organımızdır. Bu nedenle, cildimizin yıpranması ve yaşlı görünmesi sadece içsel ve genetik faktörler neden olmamaktadır.

Cildiniz Kışa Hazır Mı
Cildiniz Kışa Hazır Mı

Yazın, güneşin neden olduğu lekeler, cildin esnemesi, kuruluk, çillenme, çatlamalar ve çatlaklar gibi deri problemlerinin yanında kışın da cildin pul pul dökülmesi, soyulması, akne gibi problemlerle sık sık karşılaşırız.

Özellikle mevsim değişiklikleri cildi olumsuz yönde etkilemektedir. Yazın sıcak hava ve yüksek nem, cildin gözeneklerinin açılmasına, sebum üretiminin azalmasına ve kılcal damarların genişlemesine neden olurken, kışın soğuk hava gözeneklerin sıkışmasına ve yağ salgısının artmasına neden olmaktadır. Soğuk havalarda cilt, ısı kaybının önüne geçmek için kanı daha fazla içeri çeker ve bu nedenle cilt daha renksiz ve donuk görünmeye başlar. 

Yaz aylarında, ultraviole ışınları ile deniz ve havuzun bir nebze de olsa etkisi, akne, sivilce, egzama, sedef gibi cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olurken, kış mevcut cilt şikayetlerinin alevlenmesine ve alerjilerin tetiklenmesine neden olmaktadır.

Cilt kışa girerken savunmasız hale gelir ve bu da kolajen üretiminin düzensizleşmesine, protein kayıplarına ve hücre yenileme fonksiyonlarınında düşüşe neden olmaktadır. Bu sebeple, kış aylarına giriş yaptığımız bu günlerde, oluşabilecek cilt sorunlarına karşı cildimizi güçlendirmeliyiz. Özellikle problemli ve hassas bir cilt yapısına sahip bireyler ile bebek ve çocuklar için ebeveynlerin, bu günlerde cilde özenle dikkat etmeleri gerekmektedir.

Altın Kural: Temizlemek ve Nemlendirmek

Sonbahar ve kış aylarında cildimiz için yapabileceğimiz en önemli şey cildimizi yeterli ölçüde nemlendirmektedir. Yüzümüzü, kışın soğuk, rüzgarlı ve kuru hava koşullarına karşı cildi koruyabilecek mükemmel nemlendirici ve koruyucu bileşenler içeren Ceradolin Krem ile nemlendirebilirsiniz.

Tüm vücudumuz için, doğanın nem mıktatısı olarak bilinen Hyaluronik asit eşdeğerlisi olan Bitkisel Polisakkarit içeren Ceradolin Lipo Losyon ile nemlendirerek, sağlıklı bir cildin doğal yapısında olan Seramidleri destekleyen Glikosil Seramidler ile cildinize sağlığını yeniden kazandırabilirsiniz.

Yüzümüzü Ceradolin P Krem, tüm vücudumuzu Ceradolin Lipo Losyon ile nemlendirdiğimize göre elleri de unutmayalım. Ellerimiz, kış mevsiminin cildimizde etkisini en fazla gösteren organlarımızdan biridir. Eller, soğuk havanın etkisiyle kurur ve çatlar. İçeriğinde Argan Yağı, Doğal Shea Yağı, Kayısı Çekirdeği Yağı ve Zeytinyağı bulunan Seranem El ve Vücut Bakım Kremi ile ellerinizi nemlendirirseniz ellerinizdeki rahatlamayı 24 saat hisseceksiniz.

Tüm bunların yanında cildin nem dengesi için günde en az 2 litre su tüketilmeli, günlük sıvı ihtiyacı mutlaka tamamlanmalıdır.Kış aylarında duş alırken, aşırı sıcak su kullanımından kaçınılmalı ve banyo süresi 10 dakikayı geçmemelidir ve banyo sonrası cilt mutlaka nemlendirilmelidir.